کانگونیو

داستان کانگونیو

کانگونیو فروشگاه آنلاین و فیزیکی کتاب «به طور دیگر» است که سعی دارد چه در مرحله یافتن کتاب خوب و خرید آن و چه در حین خواندن کتاب، تجربه‌ای متفاوت را رقم بزند.

اینجا بوی خوش کتاب می‌پیچد

ما در تیم کانگونیو همگی عاشق کتاب و بوی آن هستیم، این یکی از دلایلی است که ما را دور هم جمع کرده تا در حوزه‌ کتاب کنار هم کار کنیم و ابزارهای مختلفی برای تولید، توزیع و خوندن کتاب‌ها بسازیم. همهٔ ما وقتی وارد یک کتاب‌فروشی و یا یک چاپخانه می‌شویم، برای مدتی به تمام معنی کلمه حال خوشی داریم.

شاید باورکردنی نباشد ولی در سال ۲۰۱۲ یک فعال حوزه عطر به نام Geza Shoen و یک طراح فشن به نام Karl Otto Lagerfeld ادوکلنی با بوی کتاب ساختند. البته بعید است کسی با استفاده از ادوکلنی که بوی کتاب می‌دهد آدم کتابخوانی هم شده باشد، به هر حال ما تصمیم گرفتیم برای داشتن یک حال خوب، علاوه بر داشتن یک فروشگاه کتاب آنلاین، یک کتابفروشی هم برای خودمان بسازیم تا با قرارگرفتن در فضای آن، ریه‌هایمان سرشار از بوی واقعی کتاب‌ها شوند.

«هیچ نمی‌دانم که هنگام تصنیف موسیقی، درون بدنم بودم یا خارج از آن. خدا می‌داند.»

— گئورگ فریدریش هندل (۱۷۵۹-۱۶۸۵)

داستان بعضی از کتاب‌ها واقعاً عالی است، حالا فکرش را بکنید این داستان عالی همراه با یک موسیقی متن عالی باشد، به نظر ما واقعا فوق‌العاده می‌شود، ما در طراحی فروشگاه فیزیکی کانگونیو این امکان را لحاظ کرده‌ایم تا همیشه یک موسیقی متن خوب در فضا پخش شود تا آدم‌هایی که تصمیم گرفته‌اند در فضای آن کتابی را ورق بزنند، حال و هوای فوق‌العاده‌ای را تجربه کنند. و البته برای آدم‌هایی که خودشان اهل موسیقی هستند هم این امکان را فراهم کرده‌ایم تا به صورت زنده موسیقی را در فضای کتابفروشی طنین‌انداز کنند.

یک لیوان چای داغ!

ما وقتی کتاب می‌خوانیم آرام آرام شروع می‌کنیم به فاصله گرفتن از دنیای واقعی‌مان و لحظه لحظه به دنیای خیالی‌مان نزدیک‌تر می‌شویم. اگر در حال خواندن کتاب داستان باشیم، ذهن ما این قدرت را دارد تا با تک‌تک شخصیت‌های داستان ارتباط برقرار کند، طوریکه حتی بعد از تمام شدن داستان این ارتباط همچنان برقرار باشد و علاقه‌مند باشد تا آنها همچنان در زندگی ما باشند. اگر در حال خواندن یک کتاب آموزشی باشیم، احتمالا بعد از خواندن آن دوست داریم با استاد بیش‌تر در ارتباط باشیم، حتی یک بار او را به خوردن قهوه و گپ‌‌زدن دربارهٔ چیزهایی که به ما آموخته است دعوت کنیم. اگر کتابی زندگی‌نامه باشد، بعد از خواندنش احتمالا احساس می‌کنیم نویسندهٔ کتاب یکی از صمیمی‌ترین دوستان ما است که به تازگی با هم آشنا شده‌ایم و دوست داریم در کافه‌‌ای دنج و ساکت قراری بگذاریم و دو عدد چایی داغ، همراه با هل، دارچین و نبات سفارش بدهیم تا عطر و بوی آن فضای مکالمه دوستانه‌مان را پر کند. با این اوصاف تصمیم گرفتیم کتابفروشی فیزیکی کانگونیو را طوری طراحی کنیم که همیشه بوی چای و قهوه در آن برقرار باشد.

ما علاقه‌مند به شنیدن داستان زندگی شما هستیم

ما در کانگونیو علاقهٔ زیادی به شنیدن داستان زندگی آدم‌ها داریم، به حدی که هر از چند گاهی با آدم‌های جدید قرار می‌گذاریم و آنها را به خوردن یک چایی دعوت می‌کنیم و از شنیدن داستان زندگی‌ و رویا‌هایشان نهایت لذت را می‌بریم و چه جایی برای این کار بهتر از فضای یک کتاب‌فروشی، برای همین در طراحی ‌کتاب‌فروشی‌مان این امکان را هم لحاظ کردیم. همهٔ ما در تیم کانگونیو بعد از شنیدن داستان زندگی همدیگر با هم آشنا شدیم و بعد از رسیدن به رویاهای مشترک در دل همان داستان‌ها تصمیم گرفتیم کنار هم کار کنیم. ما در کانگونیو هیچ رزومه‌ای را بررسی نمی‌کنیم، به جای آن ترجیح می‌دهیم با آدم‌ها ساعتی گپ بزنیم و داستان زندگی و رویاهایشان را بشنویم، شاید رویای مشترکی داشته باشیم.

دورهمی‌هایی از جنس یادگیری

ما اعتقاد داریم برای درک بهتر یک موضوع باید دربارهٔ آن حرف بزنیم. برای درک بهتر مفاهیم یک کتاب هم اگر فرصتی برای حرف‌زدن دربارهٔ آن پیش بیاید می‌تواند در جهت تثبیت موضوعات آن در ذهن ما کمک شایانی نماید. برای همین فضای کتاب‌فروشی را طوری طراحی کرده‌ایم تا هر از چند گاهی با هم یک کتاب را انتخاب کنیم، با هم شروع به مطالعهٔ آن کنیم و در روزهای خاصی با هم قرار بگذاریم و دسته‌جمعی کنار هم دربارهٔ آن کتاب و چیزهایی که از آن آموخته‌ایم صحبت کنیم. تصمیم داریم این فضا را با استفاده از اینترنت توسعه دهیم تا آدم‌های بیش‌تری را در جمع خود داشته باشیم.

به طور دیگر…

فضای کتاب‌فروشی فیزیکی را طوری دیزاین کرده‌ایم تا آدم‌ها بدون هیچ تصمیمی برای خرید کتاب هم وارد آن شوند، بین کتاب‌ها قدم بزنند، برای لحظاتی روی صندلی بنشینند و به موسیقی گوش دهند و بعد هم به مسیر خود ادامه دهند. در فضای کتاب‌فروشی کسی قرار نیست از شما سوال کند «آیا می‌توانم کمک‌تان کنم؟» ولی اگر شما نیاز به کمک و راهنمایی داشته باشید، همکاران ما با دل و جان در پاسخ‌گویی به شما حاضر و آماده هستند. ما در کتاب‌فروشی آنلاین‌مان سعی کرده‌ایم کتاب‌ها را طور دیگری به شما معرفی کنید و حتی در حال تلاش هستیم تا در آینده به طور دیگری هم آنها را بخوانید. و می‌دانیم هنوز در ابتدای راه «کتاب به طور دیگر» هستیم.

کانگونیو

کتاب‌فروشی کانگونیو در ۲۸ آذر ۱۳۹۸ با همکاری بسیاری از دوستان خوب‌مان در تهران، خیابان فرحزادی، نبش سیمای ایران، مجتمع تجاری پلاتین، طبقهٔ سوم، واحدد ۳۳۴ افتتاح شد. البته این روزها به دلیل شیوع بیماری کرونا کمتر به صورت حضوری در خدمت شما دوستان هستیم. اما در آینده با اتفاقات زیادی در خدمت شما خواهیم بود و بی‌صبرانه مشتاق دیدار شما از نزدیک هستیم.
فروشگاه اینترنتی کانگونیو نیز در ۲۴ آبان ۱۳۹۹ رونمایی شده است و می‌توانیم تا پایان همه‌گیری کرونا به صورت اینترنتی در کنار هم باشیم و کتاب به طور دیگر انتخاب کنیم و کتاب به طور دیگر بخوانیم.